luczniczka
medal-stulecia-bydgoszczy
tablica

Aktualności i Wydarzenia


Weterani żegnają kolegę.

W dniu 28.01.2023 r. o godzinie 11.15 nastąpi ostatnie pożegnanie w domu pogrzebowym ELWAN przy ul. Paderewskiego 24, a następnie odprowadzenie na Cmentarz Komunalny przy ul. Jaskółczej w Kobylance. Członkowie naszego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z głębokim bólem i smutkiem pożegnają swojego Kolegę weterana kaprala w st. spocz. Ryszarda Ressela.
Kapral Ryszard RESSEL pełnił służbę w misji pokojowej UNEF II w Egipcie w okresie od 03.06.1977 do 07.12.1977
Siły pokojowe UNEF II powołano rezolucją Rady Bezpieczeństwa S/RES/340 z 25 października 1973 r. Ustanowiono je w celu nadzorowania zawieszenia ognia pomiędzy wojskami Egiptu i Izraela. W wyniku porozumień zawartych w styczniu 1974 r. i wrześniu 1975 r. mandat UNEF II poszerzono o takie zadania jak nadzorowanie rozmieszczenia wojsk zwaśnionych krajów oraz sprawowanie kontroli nad strefą buforową. Mandat sił pokojowych był przedłużany i modyfikowany rezolucjami Rady Bezpieczeństwa: 341 (1973), 346 (1974), 362 (1974), 368 (1975), 371 (1975), 378 (1975), 396 (1976) 416 (1977), 438 (1978).

Łącząc się w żałobie i smutku, w imieniu  Członków i Zarządu Koła – składamy kondolencje i wyrazy najszczerszego współczucia Rodzinie zmarłego.

Cześć Jego Pamięci! Kapralu Ryszardzie, Weteranie – spoczywaj w spokoju!


Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W dniu 21 grudnia uczciliśmy pamięć kolegów, którzy zmarli pełniąc służbę w ramach misji poza granicami państwa. Weterani z naszego Koła, przedstawiciele Centrum Szkolenia Logistyki, 8 batalionu walki radioelektronicznej, dyrektor i uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego zapalili błękitne i biało czerwone znicze na grobach zmarłych żołnierzy. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Parafialnym. Dzisiejsze symboliczne obchody stały się dla nas tradycją do uczczenia ich pamięci.  ,,Cześć ich pamięci’’


Zebranie ogólne członków Koła. Spotkanie opłatkowo-noworoczne         w dniu 16.12.2022 r.

Prezes Zarządu Koła przywitał przybyłych na zebranie kolegów przedstawił porządek zebrania. Uczczono minutą ciszy kolegów którzy polegli i zmarli. Wiceprezes Koła odczytał uchwałę o nadaniu medali. W trakcie zebrania zostało przyjętych 5 nowych kolegów do naszego Koła którym wręczono ,,Certyfikaty” i okolicznościowe pamiątki. Skarbnik Koła przedstawił  bieżącą sytuację finansową Koła oraz podziękował za przekazanie 1% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia. Uchwałą ogólnego zebrania koła uchwalono podwyżkę składki członkowskiej od 2023 roku. Po części oficjalnej zebrania podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia, następnie przystąpiliśmy do rozmów i świętowania.


Obchody 192 Rocznicy Wybuchu Powstania Listopadowego.

W dniu 29.11.2022 r. na terenie grudziądzkiej Cytadeli odbyły się obchody Wybuchu Powstania Listopadowego w których uczestniczyli uczniowie m.in. ze szkól podstawowych nr 9 i 16 oraz z III Liceum Ogólnokształcącego oraz delegacja naszego koła na czele z Prezesem kol. Leszkiem Kaznowskim.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Prelekcja dla młodzieży grudziądzkich szkół w dniu 05.10.2022 r.

Z inicjatywy Dyrektora III LO w Grudziądzu w auli IV LO odbyła się prelekcja dla młodzieży grudziądzkich szkól przeprowadzona przez przedstawiciela Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.


Zebranie ogólne członków Koła w dniu 06.09.2022 r.

Prezes Zarządu Koła przedstawił działalność Koła w poprzednim kwartale. W trakcie zebrania zostało przyjętych 5 nowych kolegów do naszego Koła którym wręczono ..Certyfikaty” i okolicznościowe pamiątki. Omówiono organizację spotkania opłatkowego organizowanego w dniu 16.12.2022 r. o godz. 17.00. Skarbnik Koła przedstawił  bieżącą sytuację finansową Koła.


  Piknik w Ośrodku Edukacyjno – Przyrodniczym Białochowo.

W dniu 03.09.2022 r. odbył się piknik dla członków naszego Koła wspólnie z Kołem Seniora ,,Słoneczko” z prezesem p. Olą Ojdowską. Gości przywitał Prezes Koła kol. Leszek Kaznowski. Uczczono minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych i zmarłych na misjach poza granicami państwa oraz koleżanek i kolegów którzy odeszli na wieczną wartę. W pikniku udział wzieło 45 osób, do tańca przygrywała muzyka z płyt oraz 3 osobowa kapela. Był poczęstunek grochówki z wkładką, odbyło się wiele konkursów w których udział brali zaproszeni goście. Rozpalone zostało też ognisko w którym piekliśmy kiełbaski, ziemniaki oraz marchew śpiewając piosenki biesiadne. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w naszym Kole.

W dniu 27.05.2022 r. odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa uczestniczyli członkowie naszego Koła oraz zaproszeni goście:
– Prezydent Miasta Grudziądza Maciej GLAMOWSKI, 
– Zastępca Komendanta 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu
ppłk Roman KĘSIK,
– Zastępca Dowódcy 8 batalionu Walki Radioelektronicznej w Grudziądzu
mjr Artur KRAJEWSKI,
– Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Grudziądzu
Łukasz PIASECKI,
– Delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koła Nr 1 w Bydgoszczy na czele z Prezesem Zarządu Koła Wiceprezesem Zarządu Głównego kol. Ryszardem KELLEREM. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter podczas którego wręczono medale za Zasługi dla Stowarzyszenia dla 6 członków oraz Odznaki Pamiątkowe Weterana Działań poza Granicami Państwa dla 9 członków naszego koła. Wręczone zostały Certyfikaty Instytucja Przyjazna Weteranom Działań poza Granicami Państwa dla:
– 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu,
– Zakładu Mechaniki Pojazdowej ,, Moto – Jack ”w Grudziądzu,
– Drukarnia ,, EPROS ”w Grudziądzu.
Zostały również wręczone Legitymacji jak też Certyfikaty dla nowych członków naszego Koła.
Prezes Koła zaprosił wszystkich Weteranów na dzień 29.05.2022 r. ma godzinę 12.00 na Rynek Główny aby złożyć kwiaty i zapalić błękitne znicze pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu i następnie udać się na cmentarze aby odwiedzić kolegów którzy odeszli. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Bydgoszczy.

W dniu 20 maja 2022 r., na zaproszenie bydgoskiego Koła SKMP ONZ Nr 1, delegacja z Prezesem Zarządu Koła kol. Leszkiem KAZNOWSKIM na czele wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Weterana w Bydgoszczy. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w kinoteatrze IWsp SZ. Po części oficjalnej weterani udali się do Ostromecka, by wziąć udział w „Pikniku Weteranów”. W przepięknej scenerii Zespołu Pałacowo – Parkowego odbył się wspaniały piknik, wystąpili liczni artyści. Atrakcją były również pokazy nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego. Swoje umiejętności w dynamicznym pokazie prezentowali również Policjanci. Pokaz umiejętności psów służbowych, które są specjalnie przygotowane do współpracy ze służbami mundurowymi był bardzo widowiskowy. Dopisała frekwencja i wspaniała pogoda, więc grochówka i kiełbaski z grilla smakowały wybornie.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Wsparcie dla Ukrainy.

W dniu 01.03.2022 r. na grudziądzkim Rynku, z inicjatywy członków Koła odbył się apel solidarności i wsparcia dla walczącej Ukrainy. Razem z mieszkańcami Grudziądza oraz obywatelami Ukrainy manifestowaliśmy przeciwko wojnie. Jako wielokrotni uczestnicy misji pokojowych jesteśmy szczególnie wrażliwi na pokrzywdzonych w wyniku działań wojennych.  
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Uroczystości z okazji 102. Rocznicę Powrotu Grudziądza w Granice Rzeczypospolitej.

W niedzielę,  23 stycznia odbyły się uroczystości z okazji 102. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej.  Z tej okazji delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Niepodległości, następnie odbyła się msza święta w Bazylice Kolegiackiej. Na Rynku Głównym odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym i otwarciem wystawy „Żyją, dopóki pamiętamy’’. oraz występem uczniów IV LO. Nasze Koło w tej uroczystości reprezentowali koledzy: Leszek Kaznowski, Andrzej Marks i Wojciech Dobrowolski.
Obchodzona uroczystość stała się też okazją do zwiedzenia z przewodnikiem Fortu Wielka Księża Góra.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


21 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach
i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W dniu dzisiejszym uczciliśmy pamięć kolegów, którzy zmarli pełniąc służbę w ramach misji poza granicami państwa. Weterani z naszego Koła, przedstawiciele Centrum Szkolenia Logistyki, Wojskowej Komendy Uzupełnień, dyrektor i uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego oraz żona śp. Andrzeja Wojdy,  zapalili błękitne i biało czerwone znicze na grobach zmarłych żołnierzy. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Parafialnym. Dzisiejsze symboliczne obchody stały się dla nas tradycją do uczczenia ich pamięci.

Na mocy decyzji nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku. Dnia 21.12.2015 r. obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Tego dnia od miny pułapki zginęło 5 żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej pełniących służbę w ramach X zmiany w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.