luczniczka
medal-stulecia-bydgoszczy
tablica

Aktualności i Wydarzenia


Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Dzień 21 grudnia dla uczestników misji poza granicami państwa, jest miesiącem szczególnym. W przededniach świątecznej radości, czasu spotkań z najbliższymi wśród weteranów i rodzin poległych nastaje szczególny czas zadumy. Na grudziądzkim Cmentarzu spoczywa dwóch weteranów, którzy swoje życie oddali w imię pokoju służąc w Libanie.   Odwiedziliśmy kwatery naszych kolegów sierż. sztab. Andrzeja WOJDY i st. chor. sztab. Zbigniewa JASZDEJEWSKIEGO, z którymi razem służyliśmy w Polsce i podczas misji. W chwili zadumy i modlitwy zapaliliśmy znicze, oddaliśmy im hołd, łącząc się w bólu z ich rodzinami i bliskimi. W miejscowości Naqoura w południowym Libanie na placu dawnego POLLOGU żołnierze obecnej VIII zmiany PKW UNIFIL odsłonili odnowioną tablicę pamiątkową zapalili znicze i wystawili honorowy posterunek.  ,,Cześć ich pamięci’’


Lekcja Historii w III LO w Grudziądzu.

W dniu 24.11.2023 r. w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Grudziądzu odbyło się spotkanie z licealistami, w trakcie którego delegacja naszego Koła: koledzy Sławomir URLICKI, Tomasz PACHOLSKI i Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI opowiedzieli o tym czym są misje pokojowe, jak przebiegają i co się z nimi wiąże. Gościnnie swoją wiedzę przekazał również płk w st. spocz. Ryszard KELLER, Wiceprezes Zarządu Głównego SKMP ONZ i zarazem Prezes Zarządu Koła Nr 1 w Bydgoszczy. Zaprezentowano prezentację multimedialną oraz mundury wykorzystywane podczas misji pokojowych w różnych częściach świata. Najciekawsze były oczywiście wspomnienia, dzięki którym dla uczniów m.in. klas mundurowych spotkanie było prawdziwą lekcją historii najnowszej. Dziękujemy p. Dyrektorowi Łukaszowi Piaseckiemu za zaproszenie!


Zebranie w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

W dniu 22.11.2023 r. delegacja naszego Koła koledzy: Leszek KAZNOWSKI i Sławomir URLICKI gościnnie uczestniczyli w Zebraniu Ogólnym Członków Koła Nr 13 ZŻWP przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Spotkanie poświęcone było prezentacji działalności Stowarzyszenia i nawiązaniu obustronnych kontaktów.


Narodowe Święto Niepodległości.

W dniu 11.11.2023 r. obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych po raz kolejny grudziądzanie oddali hołd twórcom wolnej Polski. Na Rynku Głównym odbyły się tradycyjne uroczystości poprzedzone złożeniem wiązanek kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO oraz mszą w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej z udziałem wojskowej asysty honorowej. W trakcie uroczystości na Rynku otwarta została plenerowa wystawa pn. „Tak Powstawała Niepodległa”. Nasze Koło reprezentowali koledzy: Leszek KAZNOWSKI, Sławomir URLICKI, Wojciech DOBROWOLSKI i Andrzej MARKS. Natomiast w dniu 14.11.2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 13 w Grudziądzu gościli koledzy: Teodor PARCEJA i Andrzej MARKS, którzy przekazali swoje wspomnienia uczniom i wysłuchali pięknego koncertu pn. „Śpiewajmy Niepodległej”.


Urodziny Najstarszego Członka naszego Koła.

W dniu 25.10.2023 r. w restauracji hotelu RAD odbyła się niezwykła uroczystość. 90 urodziny obchodził członek naszego Koła, uczestnik misji UNEF II w Egipcie. Dostojny jubilat ppłk. w st. spocz. kol. Roman MURAWSKI w dziarski sposób z wielkim wzruszeniem przyjął od nas życzenia, kwiaty i prezenty.

Niech wiek nie będzie ciężarem lecz dowodem pięknego życia. Każdego dnia ciesz się chwilą! Przez całe życie krocz z uśmiechem na twarzy, żyj w zdrowiu jak najdłużej!


Święto Centrum Szkolenia Logistyki.

W dniu 19.10.2023 r. Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI wziął udział w uroczystej zbiórce na placu apelowym CSLog w Grupie. Uroczystość w 12. Rocznicę powstania odbyła się z ceremoniałem wojskowym w obecności znamienitych gości.


84. Rocznica Publicznego Rozstrzelania 10 Grudziądzan.

W dniu 17.10.2023 r. odbyły się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem 10 pomordowanych grudziądzan. 84 lata temu Niemcy rozstrzelali w centrum miasta 10 osób. Egzekucję przeprowadzono w odwecie za rzekome rozlepianie plakatów przez Polaków nawołujące do oporu wobec Niemców. Na pomniku wyryto imiona i nazwiska pomordowanych Grudziądzan. W uroczystości udział wzięli: Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI i członek wspierający kol. Józef JABŁOŃSKI.


VI Krajowy Zjazd Delegatów.

W dniu 30.09.2023 r. odbył się w Warszawie VI Krajowy Zjazd Delegatów SKMP ONZ. W Zjeździe uczestniczyło 74 delegatów wybranych w Kołach Stowarzyszenia nasze Koło reprezentowali: kol. Leszek KAZNOWSKI, kol. Mariusz PEGLAU, kol. Sławomir URLICKI i kol Józef MARCINIAK. Przyjęto „Program i główne kierunki działalności Stowarzyszenia na lata 2023 – 2027” Zjazd wybrał na 4 letnią kadencję nowe władze naczelne Stowarzyszenia.


Rozpoczęcie Roku Szkolnego w III LO w Grudziądzu.

W dniu 04.09.2023 r. Wiceprezes Zarządu Koła kol. Mariusz PEGLAU wziął udział w uroczystym rozpoczęciu Roku Szkolnego 2023/2024. Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym, Dyrektor Szkoły p. Łukasz PIASECKI powitał zaproszonych gości społeczność uczniowską oraz grono pedagogiczne. 


84 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 01.092023 r. o godzinie 4:45 na grudziądzkim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, grudziądzkiego Garnizonu organizacji Kombatanckich, Harcerze oraz Grupy Rekonstrukcyjne. Nasze Koło reprezentował kol. Józef JABŁOŃSKI.


Wizyta na Cmentarzu w Bredzie.

W dniu 27.08.2023 r. Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI przebywając w Holandii odwiedził Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie, zapalając znicze na mogile gen. broni Stanisława MACZKA oraz żołnierzy poległych w Holandii podczas II Wojny Światowej.


XXXIV Zjazd Kawalerzystów.

W dniach 18 – 20.08.2024 r. Grudziądz ponownie stał się stolicą Polskiej Kawalerii. W uroczystościach wzięła udział delegacja na czele z Prezesem Zarządu Koła kol. Leszkiem KAZNOWSKIM. Uroczystości odbywały się w historycznych koszarach Centrum Wyszkolenia Kawalerii przy ul. gen. Hallera /dzisiejsze koszary 8 bwr/, przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii przy ul. Chełmińskiej, na Cmentarzu Garnizonowym i Parafialnym, Rynku Głównym oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława ŁĘGI.


Święto Wojska Polskiego.

W dniu 13.08.2023 r. delegacja naszego Koła kol. Leszek KAZNOWSKI, kol. Wojciech DOBROWOLSKI, kol. Teodor PARCEJA, kol. Krzysztof GĄSKA i kol. Ryszard ABRAMOWSKI wzięła udział w uroczystości związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego. Na Rynku Głównym w trakcie uroczystości odbyło się mianowanie na pierwszy stopień podoficerski żołnierzy Legii Akademickiej. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy udali się na Błonia Nadwiślańskie gdzie odbył się festyn promujący Wojsko Polskie.


Rocznica Śmierci Naszego Weterana.

W dniu 14.07.2023 r. przypada 28 rocznica śmierci naszego kolegi Andrzeja WOJDY, który zmarł tragicznie służąc dla pokoju w ramach misji UNIFIL w Libanie. Delegacja naszego Koła: kol. Sławomir URLICKI, kol. Robert NAPOROWSKI i kol. Mariusz PEGLAU oraz przedstawiciel grudziądzkiego WCR złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. Cześć Jego Pamięci!


Zakończenie Roku Szkolnego w III LO w Grudziądzu.

W dniu 23.06.2023 r. członek naszego Koła kol. Teodor PARCEJA oraz członek wspierający kol. Józef JABŁOŃSKI wzięli udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego. Nasze Koło z rąk Dyrektora Liceum p. Łukasza PIASECKIEGO otrzymało podziękowanie za współpracę, bezinteresowną pomoc, zaangażowanie oraz wsparcie.


Uroczysta sesja Rady Miejskiej Grudziądza. 

W dniu 14.06.2023 r. Sekretarz Zarządu Koła kol. Wojciech DOBROWOLSKI w Centrum Kultury Teatr uczestniczył w LXXVII uroczystej sesji Rady Miejskiej Grudziądza. podczas uroczystości wręczono nagrody Grudziądzkiego Flisaka.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa 2023.

Przez cały weekend trwały w Grudziądzu wydarzenia związane z obchodami Dnia Weterana.  W dniu 26.05.2023 r. na zaproszenia Komendanta CSLog delegacja Koła uczestniczyła w m. Grupa w uroczystej zbiórce. Komendant wręczył pamiątkowy ryngraf dla naszego Koła. Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI w imieniu Prezesa Zarządu Głównego wręczył Panu płk. Andrzejowi DYK Medal Pamiątkowy Stowarzyszenia. Po południu w hotelu RAD członkowie naszego Koła i zaproszeni goście spotkali się na okolicznościowym spotkaniu.  Była to okazja do wyróżnień i bezcennych wspomnień z naszych misji. W niedzielę – czas zadumy – odwiedziliśmy mogiły weteranów na cmentarzach: w Tarpnie Wielkim, Cmentarzu Parafialnym, Cmentarzu Komunalnym w Kobylance, Górnej Grupie, Warlubiu i Chełmnie. W poniedziałek na grudziądzkim Rynku, przy pomniku Żołnierza Polskiego złożyliśmy wiązankę kwiatów w obecności młodzieży III LO w Grudziądzu, by przekazać kolejnemu pokoleniu nasze doświadczenia i wspomnienia.


IV Rajd Motocyklowy Weteranów.

W dniu 18.05.2023 r. o godzinie 9.30 na Grudziądzki Cmentarz dotarł Motocyklowy Rajd Weteranów. Uczestnicy Rajdu i delegacja naszego Koła upamiętnili zmarłych kolegów poza granicami państwa. Zapaliliśmy znicze na grobach dwóch Weteranów zmarłych podczas Misji UNIFIL w Libanie: st. chor. sztab. Zbigniew JASZDEJEWSKI       i sierż. sztab. Andrzej WOJDA.  Cześć ich Pamięci!

„Nikt nie umiera na ziemi, dopóki żyje w sercach tych, którzy zostają”.


Odsłonięcie obelisku 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Na terenie Cytadeli Twierdzy Grudziądz /obecnie teren 13 WOG/ w dniu 17.05.2023 r. odsłonięto obelisk 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Stąd 26.08.1939 r. wyruszył w bój na front II wojny światowej. Uroczystego odsłonięcia dokonały Wiceprezydent Grudziądz p. Róża LEWANDOWSKA i Honorowa obywatelka Grudziądza p. Karola SKOWROŃSKA. Udział w uroczystości wziął Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI.

”Dokonane przez Was  czyny wynoszą Wasz pułk pod względem bitności na czołowe miejsce wśród kawalerii. Czyn Wasz będzie zapisany złotymi głoskami w historii jazdy polskiej.”

gen. Stanisław GRZMOT-SKOTNICKI 


Święto 8 batalionu walki radioelektronicznej w Grudziądzu.

W dniu 14.05.2023 r. Prezes zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI wziął udział w uroczystych obchodach Święta 8 bwr. Patronem  jednostki jest gen. bryg. Zygmunt PODHORSKI.   


Otwarcie Spichlerza Nr 57 w Grudziądzu.

W dniu 12.05.2023 r. Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI wziął udział w uroczystości  otwarcia Spichlerza Nr 57. Spichlerz to szczególne miejsce dedykowane grudziądzkim organizacjom pozarządowym. Tu będą mogły się spotykać, pracować i korzystać z oferty szkoleń i warsztatów. 


12 Rocznica powstania 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu.

Prezes Zarządu Koła kol. Leszek KAZNOWSKI oraz członek wspierający kol. Józef JABŁOŃSKI w dniu 11.05.2023 r. w Centrum Kultury Teatr wzięli udział w święcie 13 WOG. Z rąk Komendanta płk. Roberta SZUMNEGO Prezes Zarządu Koła otrzymał pamiątkowy medal.


Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

Na grudziądzkim Rynku w 232 rocznicę uchwalenia odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Konstytucji  3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO. Następnie w Bazylice Kolegiackiej odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Po mszy w występie artystycznym zaprezentowali się uczniowie ze szkoły Podstawowej Nr 20. W uroczystościach udział wzięła delegacja naszego Koła. 


Weterani żegnają kolegę.

W dniu 28.01.2023 r. o godzinie 11.15 nastąpiło ostatnie pożegnanie w domu pogrzebowym ELWAN przy ul. Paderewskiego 24, a następnie odprowadzono na Cmentarz Komunalny przy ul. Jaskółczej w Kobylance. Członkowie naszego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z głębokim bólem i smutkiem pożegnali swojego Kolegę weterana kaprala w st. spocz. Ryszarda RESSELA.
Kapral Ryszard RESSEL pełnił służbę w misji pokojowej UNEF II w Egipcie w okresie od 03.06.1977 do 07.12.1977
Siły pokojowe UNEF II powołano rezolucją Rady Bezpieczeństwa S/RES/340 z 25 października 1973 r. Ustanowiono je w celu nadzorowania zawieszenia ognia pomiędzy wojskami Egiptu i Izraela. W wyniku porozumień zawartych w styczniu 1974 r. i wrześniu 1975 r. mandat UNEF II poszerzono o takie zadania jak nadzorowanie rozmieszczenia wojsk zwaśnionych krajów oraz sprawowanie kontroli nad strefą buforową. Mandat sił pokojowych był przedłużany i modyfikowany rezolucjami Rady Bezpieczeństwa: 341 (1973), 346 (1974), 362 (1974), 368 (1975), 371 (1975), 378 (1975), 396 (1976) 416 (1977), 438 (1978).

Łącząc się w żałobie i smutku, w imieniu  Członków i Zarządu Koła – składamy kondolencje i wyrazy najszczerszego współczucia Rodzinie zmarłego.

Cześć Jego Pamięci! Kapralu Ryszardzie, Weteranie – spoczywaj w spokoju!


Uroczystości z okazji 103. Rocznicy Powrotu Grudziądza w Granice Rzeczypospolitej.

Na Rynku odbyły się główne obchody powrotu Grudziądza do wolnej Polski. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym a liczne delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. W wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne z udziałem młodzieży oraz otwarcie wystawy IPN pod nazwą ,,Należy stworzyć niepodległe Państwo z wolnym dostępem do morza”. Nasze Koło reprezentowali koledzy Mariusz PEGLAU, Zbigniew WOCH,  Wojciech DOBROWOLSKI, Krzysztof GĄSKA,  i Andrzej MARKS.


Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W dniu 21 grudnia uczciliśmy pamięć kolegów, którzy zmarli pełniąc służbę w ramach misji poza granicami państwa. Weterani z naszego Koła, przedstawiciele Centrum Szkolenia Logistyki, 8 batalionu walki radioelektronicznej, dyrektor i uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego zapalili błękitne i biało czerwone znicze na grobach zmarłych żołnierzy. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Parafialnym. Dzisiejsze symboliczne obchody stały się dla nas tradycją do uczczenia ich pamięci.  ,,Cześć ich pamięci’’


Obchody 192 Rocznicy Wybuchu Powstania Listopadowego.

W dniu 29.11.2022 r. na terenie grudziądzkiej Cytadeli odbyły się obchody Wybuchu Powstania Listopadowego w których uczestniczyli uczniowie m.in. ze szkól podstawowych nr 9 i 16 oraz z III Liceum Ogólnokształcącego oraz delegacja naszego koła na czele z Prezesem kol. Leszkiem Kaznowskim.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Prelekcja dla młodzieży grudziądzkich szkół w dniu 05.10.2022 r.

Z inicjatywy Dyrektora III LO w Grudziądzu w auli IV LO odbyła się prelekcja dla młodzieży grudziądzkich szkól przeprowadzona przez przedstawiciela Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.


Zebranie ogólne członków Koła w dniu 06.09.2022 r.

Prezes Zarządu Koła przedstawił działalność Koła w poprzednim kwartale. W trakcie zebrania zostało przyjętych 5 nowych kolegów do naszego Koła którym wręczono ..Certyfikaty” i okolicznościowe pamiątki. Omówiono organizację spotkania opłatkowego organizowanego w dniu 16.12.2022 r. o godz. 17.00. Skarbnik Koła przedstawił  bieżącą sytuację finansową Koła.


  Piknik w Ośrodku Edukacyjno – Przyrodniczym Białochowo.

W dniu 03.09.2022 r. odbył się piknik dla członków naszego Koła wspólnie z Kołem Seniora ,,Słoneczko” z prezesem p. Olą Ojdowską. Gości przywitał Prezes Koła kol. Leszek Kaznowski. Uczczono minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych i zmarłych na misjach poza granicami państwa oraz koleżanek i kolegów którzy odeszli na wieczną wartę. W pikniku udział wzieło 45 osób, do tańca przygrywała muzyka z płyt oraz 3 osobowa kapela. Był poczęstunek grochówki z wkładką, odbyło się wiele konkursów w których udział brali zaproszeni goście. Rozpalone zostało też ognisko w którym piekliśmy kiełbaski, ziemniaki oraz marchew śpiewając piosenki biesiadne. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w naszym Kole.

W dniu 27.05.2022 r. odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa uczestniczyli członkowie naszego Koła oraz zaproszeni goście:
– Prezydent Miasta Grudziądza Maciej GLAMOWSKI, 
– Zastępca Komendanta 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu
ppłk Roman KĘSIK,
– Zastępca Dowódcy 8 batalionu Walki Radioelektronicznej w Grudziądzu
mjr Artur KRAJEWSKI,
– Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Grudziądzu
Łukasz PIASECKI,
– Delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koła Nr 1 w Bydgoszczy na czele z Prezesem Zarządu Koła Wiceprezesem Zarządu Głównego kol. Ryszardem KELLEREM. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter podczas którego wręczono medale za Zasługi dla Stowarzyszenia dla 6 członków oraz Odznaki Pamiątkowe Weterana Działań poza Granicami Państwa dla 9 członków naszego koła. Wręczone zostały Certyfikaty Instytucja Przyjazna Weteranom Działań poza Granicami Państwa dla:
– 13 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu,
– Zakładu Mechaniki Pojazdowej ,, Moto – Jack ”w Grudziądzu,
– Drukarnia ,, EPROS ”w Grudziądzu.
Zostały również wręczone Legitymacji jak też Certyfikaty dla nowych członków naszego Koła.
Prezes Koła zaprosił wszystkich Weteranów na dzień 29.05.2022 r. ma godzinę 12.00 na Rynek Główny aby złożyć kwiaty i zapalić błękitne znicze pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu i następnie udać się na cmentarze aby odwiedzić kolegów którzy odeszli. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Bydgoszczy.

W dniu 20 maja 2022 r., na zaproszenie bydgoskiego Koła SKMP ONZ Nr 1, delegacja z Prezesem Zarządu Koła kol. Leszkiem KAZNOWSKIM na czele wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Weterana w Bydgoszczy. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w kinoteatrze IWsp SZ. Po części oficjalnej weterani udali się do Ostromecka, by wziąć udział w „Pikniku Weteranów”. W przepięknej scenerii Zespołu Pałacowo – Parkowego odbył się wspaniały piknik, wystąpili liczni artyści. Atrakcją były również pokazy nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego. Swoje umiejętności w dynamicznym pokazie prezentowali również Policjanci. Pokaz umiejętności psów służbowych, które są specjalnie przygotowane do współpracy ze służbami mundurowymi był bardzo widowiskowy. Dopisała frekwencja i wspaniała pogoda, więc grochówka i kiełbaski z grilla smakowały wybornie.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Wsparcie dla Ukrainy.

W dniu 01.03.2022 r. na grudziądzkim Rynku, z inicjatywy członków Koła odbył się apel solidarności i wsparcia dla walczącej Ukrainy. Razem z mieszkańcami Grudziądza oraz obywatelami Ukrainy manifestowaliśmy przeciwko wojnie. Jako wielokrotni uczestnicy misji pokojowych jesteśmy szczególnie wrażliwi na pokrzywdzonych w wyniku działań wojennych.  
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


Uroczystości z okazji 102. Rocznicę Powrotu Grudziądza w Granice Rzeczypospolitej.

W niedzielę,  23 stycznia odbyły się uroczystości z okazji 102. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej.  Z tej okazji delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Niepodległości, następnie odbyła się msza święta w Bazylice Kolegiackiej. Na Rynku Głównym odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym i otwarciem wystawy „Żyją, dopóki pamiętamy’’. oraz występem uczniów IV LO. Nasze Koło w tej uroczystości reprezentowali koledzy: Leszek Kaznowski, Andrzej Marks i Wojciech Dobrowolski.
Obchodzona uroczystość stała się też okazją do zwiedzenia z przewodnikiem Fortu Wielka Księża Góra.
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.


21 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach
i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W dniu dzisiejszym uczciliśmy pamięć kolegów, którzy zmarli pełniąc służbę w ramach misji poza granicami państwa. Weterani z naszego Koła, przedstawiciele Centrum Szkolenia Logistyki, Wojskowej Komendy Uzupełnień, dyrektor i uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego oraz żona śp. Andrzeja Wojdy,  zapalili błękitne i biało czerwone znicze na grobach zmarłych żołnierzy. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Parafialnym. Dzisiejsze symboliczne obchody stały się dla nas tradycją do uczczenia ich pamięci.

Na mocy decyzji nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku. Dnia 21.12.2015 r. obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Tego dnia od miny pułapki zginęło 5 żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej pełniących służbę w ramach X zmiany w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu. 
Zdjęcia zamieszczone w zakładce Galeria.